top of page

Skúsenosti našich rodičov

Monika, mamička Maria (56 mesiacov)
v programe od 44 mesiacov
 
"Syn Mário, diagnóza narušený vývoj reči a porozumenia. Hodiny Play Wisely Majkovi veľmi pomohli pri rozvíjaní jazyka. Systém striedania učenia s kartami a následne hry na jemnú motoriku a potom pred koncom herňa mu pomohli s odbúraním frustrácie a motivovali ho k ďalšej činnosti. Vďaka PW som zistila, že jeho motivátorom je pohyb. Hovorenie bolo zrazu jednoduchšie, viditeľne sa posunul dopredu.
 
Na hodinách PW začal Majko práve vďaka citlivému a vnímavému postoju lektorky Moniky spolupracovať a rozvíjal sa nám priamo pred očami. Neodsudzujúci a otvorený prístup lektorky Moniky bol rozhodujúci pre Mária a pre celú našu rodinu. Práve na hodinách PW začal rozlišovať farby, priraďovať rovnaké alebo súvisiace veci k sebe, zopakoval abecedu. Pre bežné deti nič mimoriadne pre nás veľmi dôležité znamenia, že sa Majko posúva vpred."
Elena, mamička Dávidka (48 mesiacov)
v programe od 23 mesiacov
 
"Na Play Wisely (PW) sme začali chodiť pred Dávidkovými druhými narodeninami. Túto aktivitu nám odporúčali naši známi, ako aj neurologička. V tom čase synček vôbec nerozprával, s jemnou motorikou to bola malá katastrofa. Do "úloh" sa mu nechcelo, alebo naopak, chcel robiť všetko naraz. Chvíľu sme pre neho hľadali vhodnú lektorku, momentálne sme už druhý rok u Veve. Za ten čas Dávidko urobil veľké pokroky. Začal rozprávať (niektoré slová povedal prvý raz práve na Play Wisely), objavil v sebe lásku ku písmenkám, číslam, farbám a postupne sa zlepšuje aj v jemnej motorike a logickom myslení.
 
Od Dávidových troch rokov sme začali chodiť aj na Dúhovú terapiu. Začiatok bol, tak ako aj pri PW, zložitý. S každou aktivitou hneď hotový, čo bolo pre neho len trochu náročné, nechcel robiť vôbec. Skrátka, naše prvé lekcie asi boli pre Veve ťažkou skúškou trpezlivosti:-) Ale nevzdala to a my sme jej vďační, pretože aj vďaka nej Dávidko stále napreduje. Neraz vidíme, že čo pre neho bolo ešte pred týždňom výzvou, zrazu zvláda bez väčších problémov. Dúhová terapia mu veľmi prospela v schopnosti udržať pozornosť - dokonca sa občas stane, že aktivitu chce po jej dokončení robiť ešte raz. To sme si kedysi vôbec nevedeli predstaviť.

Je pre nás tiež veľmi dôležité, že sa na lekcie sa vyslovene teší. Ani sa mu nečudujem, pretože Veve oplýva výnimočným talentom vychádzať s malými deťmi. Vie ich výborne motivovať, je milá, ale zároveň nestrpí anarchiu a dá dieťaťu hranice. Okrem skvelej lektorky je pre nás výhodou aj iné prostredie - na rovnaké úlohy sa tu určite sústredí lepšie, ako doma, aj keď teraz sa to (zrejme zásluhou dúhovky) zlepšuje. No a samozrejme tiež veľa rôznych pripravených aktivít zameraných na rôzne oblasti vývoja, ako aj množstvo edukačných pomôcok, z ktorých všetky nemá doma asi žiadna mamina.
 
Vlastne by sme sa chceli takto nepriamo poďakovať aj Klárke Kulichovej, že sa dala na túto dráhu a priniesla Play Wisely na Slovensko. Myslíme si, že tak pomohla mnohým deťom - a špeciálne tým, ktoré nemajú celkom "tabuľkový" vývin :-)"
Monika, mamička Maxima (5 rokov)
S Maximom navštevujeme tento úžasný program dva roky. Za tento čas sme dosiahli veľké posuny čo sa týka hlavne
sústredenosti, jemnej a hrubej motoriky.
 
Toto všetko a mnoho viacej dosiahol náš syn vďaka láskavej, trpezlivej a odbornej práci našich lektoriek. Ďakujeme Veronika a Hanka!
Alexandra, mamička Emky (7 rokov)
 
Po odporúčaní pani psychologičky som kontaktovala centrum Montessori hranie na Hummelovej ulici. Prvé moje obrovské
pozitívne prekvapenie bolo to, že neriešili koľko má dcéra rokov, ale to aký máme problém, a či nám vedia pomôcť. Po ukážkovej lekci Play Wisely lektorka Majka zhodnotila, že pre dcéru bude vhodnejšia Dúhová terapia hrou. Hneď nás predstavila lektorke Veronike a dohodli sme termín na ukážkovú hodinu.  K Veronike chodíme už 6-ty mesiac.
 
Hodiny s touto úžasnou lektorkou sú pre moju dcéru zábavne a zároveň poučné. Sú plné úžasných nápadov a kreatívnych pomôcok. Emka sa na hodiny s Veronikou vždy teší a keby sa dalo, tak by do centra Montessori chodila každý deň. Veronika je nesmierne trpezlivá a láskavá, úžasne pracuje s deťmi.  Na každej hodine trénujú mozog, pohybové schopnosti aj grafomotoriku. Pracujú s tým, akú činnosť si Emka vyberie ale pod nenápadným profesionálnym Veronikiným vedením. Mne sa veľmi páči s akou fantáziou ma Veronika pripravene pomôcky pre deti. Jednoduché a zároveň maximálne účelové. Je
fantastické, ako sa Emka „hrá„ a pri tom vidím aké pokroky z hodiny na hodinu robí. Pri rôznych činnostiach je trpezlivejšia a zručnejšia. A ak jej vypadne pozornosť, Veronika vždy nájde spôsob, ako ju vtiahnuť späť do aktivity.
 
Dúfam, že sa nám podarí ešte nejaký čas na Dúhovú terapiu chodiť, aby sa Emka s Veronikou čo najviac naučila – hrala :-)
Petra, mamička Dávidka (5 rokov)
S mojím synom Dávidkom sme začali navštevovať Montessori centrum na Hummelovej, keď mal približne 3 roky. Najprv to boli lekcie Play Wisely, ktoré boli pekne štruktúrované a veľmi náučné. Skutočne efektívnou cestou pre nás, vzhľadom na Dávidkove špeciálne potreby, sa ukázala Dúhová terapia hrou s Veronikou.
U Dávidka sme riešili prejavy pervazívnej vývinovej poruchy a silne narušené porozumenie. Každá lekcia bola vopred premyslená a pekne naplánovaná, no Veronika zároveň nemala problém aktivity v priebehu lekcie prestriedať, ak videla,
že pre Dávidka nie sú až natoľko motivujúce. Zároveň prejavovala vždy veľkú trpezlivosť a určite patrí medzi odborníkov, ktorý svoju pracú robia s nadšením a odovzdaním, aj keď je to veľakrát veľmi náročné. Aj vďaka Veronike sa Dávidko veľmi pekne vo svojom vývine posúva a je úplne iným chlapčekom, ako v časoch, keď na terapiu chodiť začal.
Žiaľ, na Slovensku je stále veľmi málo možností terapií pre detí so špeciálnymi potrebami - Dúhová terapia hrou určite patrí medzi tých málo terapií, ktoré sú dostupné, a zároveň profesionálne a ľudsky vedené - s láskou k deťom.
Terapia hrou
Zuzana, mamička Benjamínka (30 mesiacov)
 
S Benym sme začali navštevovať Play Wisely a potom aj Dúhovú terapiu, keď mal Beny asi 2,5 roka. V tom čase vôbec nehovoril, nemal záujem o kontakt s deťmi, hral sa vždy sám. Ako keby žil vo svojom vlastnom svete, nemal príliš záujem "o ten náš". Prvé lekcie Play Wisely vôbec nechcel ukazovať zvieratka na kartičkách a ďalšie veci. Pomaly sa to ale zlepšovalo a začala som získavať veľkú dôveru v tento program. Všetko, čo tam detičky majú robiť má zmysel a pomaly bolo vidieť veľké pokroky v Benyho správaní. Spomínam si, že až po niekoľkých mesiacoch Beny začal robiť všetko ako mal. Momentálne sa na lekcie vyslovene teší a je radosť sa na neho pozerať, ako to všetko vie a perfektne zvláda. 
 
Tu musím napísať, že za toto všetko vďačíme úžasnej a veľmi talentovanej slečne lektorke Veronike Vikrutovej, ktorá má úžasnú trpezlivosť a obrovsky talent pracovať s malými deťmi. Vie ich zaujať a nájsť cestu, ako ich čo najlepšie rozvíjať. Bol pre mňa úžasný zážitok sledovať ako Veronika Benyho z hodiny na hodinu posúvala ďalej a ďalej. Pri každom jednotlivom napredovaní Veronika povedala, aby som si všimla, čo robí Beny lepšie, ako sa posunul.
Po krátkom čase sme začali chodiť aj na Dúhovú terapiu s Veronikou a Monikou a boli to pre mňa úžasné zážitky sledovať, ako sa pomaly Beny s nimi naučil vybrať si tácku s aktivitou, ktorá sa mu páčila, dokončiť a odložiť tácku na svoje miesto. Na začiatku mal samozrejme problém spolupracovať a rešpektovať tieto pravidla. Krásne sa to ale po par lekciách naučil a preniesol si to aj domov, kde tiež po dokončení hry všetko upratuje.
 
Beny prostredníctvom Dúhovky našiel tiež svoju vôľu, aby sa naučil vnímať svoje hranice. Úžasné a talentovane lektorky Veronika a Monika na hodinách Dúhovky prostredníctvom zaujímavých montessori aktivít Benyho "nakopli", aby sa dostal zo svojho sveta, kedy minimálne komunikoval, na svoju správnu cestu. Momentálne je už veľmi komunikatívny a reč sa čoraz viac rozbieha. Program maximálne vychádza v ústrety tomu, čo dieťa má momentálne chuť robiť, čo ho najviac z rôznych tácok s aktivitami zaujme. Dieťa má vždy na výber medzi novými zaujímavými aktivitami. A samozrejme významný je tu ten veľmi intenzívny individuálny prístup k dieťaťu zo strany Veroniky a Moniky. Na konci býva relaxačná časť aj s hudbou, bublinkami atd., čo bolo vždy veľmi príjemné. 
Za posledný rok som vynaložila obrovskú snahu nájsť pre Benyho v Bratislave aktivity, ktoré by ho čo najviac "nakopli", rozvíjali a tiež posunuli oneskorenú Rác. Plesli sme toho veľa, ale môžem povedať, že najviac Benymu v jeho rozvoji pomohli hodiny Play Wisely a Duhovka s Veronikou V. a Monikou K. Sú podľa mňa najlepšie čo sa týka práce s malými deťmi. Na hodinách Dúhovky bolo vždy cítiť takú dobru energiu a lásku, niekedy to bol pre mňa až taký duchovný zážitok byt na mieste toľkej dobrej tvorivej energie, ktorá je očividne taká mocná a posunula na Benyho až tam, kde je dnes. Myslím, že z týchto lekcii bude Beny profitovať ešte veľmi dlho. 
Úprimne ďakujeme z celého srdca!
Montessori terapia
Alžbeta, mamička Paťka (42 mesiacov), v programe od 36 mesiacov
 
O kurze Play Wisely som sa dozvedela úplne náhodou od jednej mamičky. Play Wisely sme začali navštevovať keď mal Paťko 3 roky. Hneď po prvej ukážkovej hodine som vedela, že pre syna to bude to, čo hľadáme. Predtým ako sme začali navštevovať kurz, Paťko moc nerozprával, vadil mu hluk, automaticky cúval od davu deti. Mali sme menší problém s jemnou a hrubou motorikou. Nevedel sa dlhšie sústrediť na jednu vec.
 
Kurz Play Wisely a lektorka Veronika V. dokázala so synom nemožné. Paťko dokázal vydržať počas celej lekcie, sústrediť sa 
a pekne spolupracovať. Paťkovi sa počas navštevovanie kurzu zlepšila pozornosť, jemná aj hrubá motorika. Začal pekne rozprávať, nevadí mu výskot ani dav detí, práve naopak - teší sa z nich.
Neskôr sme začali navštevovať aj kurz Dúhovej terapie hrou, s lektorkou Veronikou V a Monikou. Sú to veľmi milé dievčatá, ktoré to proste vedia s deťmi, majú neuveriteľnú trpezlivosť a vidno, že to čo robia pre deti, ich baví, proste je to v nich a dokážu s deťmi nemožne - klobúk dole. Paťko dokázal vydržať 45min a pekne spolupracovať. Tešil sa a vždy chcel po lekcii ešte ostať, tak sa mu páčilo. Z našej strany max. spokojnosť. Ďakujeme veľmi pekne za všetko.
bottom of page